Cycling in Norway, Trollstigen

Norwegia rowerem – praktyczny przewodnik

Norwegia to raj dla miłośników przyrody. Na uniwersyteckich uczelniach można nawet studiować friluftsliv, czyli życie na wolnym powietrzu. Ze swoją dziką przyrodą i surowym krajobrazem, Norwegia ma wszystko czego trzeba, by twoje rowerowe wakacje stały się przygodą życia.

W normalnych krajach jest równowaga. Ładny krajobraz, ohydne strefy przemysłowe, znowu trochę ładnego krajobrazu, a potem znowu brzydota. Ale nie w Norwegii.

cycling in norway

Niemal za każdym zakrętem czają się monstrualne góry, kobaltowe fjordy, zielone lasy i zimne jeziora. Skały, woda i świerki. Czy może być lepsza sceneria na wyprawę rowerową?

Przygotuj nogi na długie, męczące podjazdy, uzbrój się na chłód i deszcz, a w zamian otrzymasz najlepszą nagrodę: długie zjazdy, niesamowite miejsca na biwak i widoki jak z innego świata.

Jak dojechać

Samolot

Norwegia ma najwięcej w Europie połączeń lotniczych na mieszkańca. Z racji, że mieszka tam sporo Polaków, jest ona znakomicie skomunikowana z Polską. Łatwo tam dolecieć tanimi liniami. Szczególnie gęstą siatkę ma Wizzair:

  • Z Gdańska do Ålesund, Bergen, Harstad-Narvik, Haugesund, Kristiansand, Molde, Oslo Gardemoen, Oslo Sandefjord Torp, Stavanger, Tromsø, Trondheim
  • Z Katowic do Bergen, Oslo Sandefjord Torp, Stavanger
  • Z Krakowa do Bergen, Oslo Gardemoen, Stavanger
  • Z Lublina do Oslo Sandefjord Torp
  • Z Poznania do Oslo Gardemoen i Oslo Sandefjord Torp
  • Z Rzeszowa do Oslo Sandefjord Torp
  • Ze Szczecina do Bergen, Oslo Sandefjord Torp, Stavanger
  • Z Warszawy do Oslo Sandefjord Torp
  • Z Wrocawia do Oslo Sandefjord Torp

Jeśli marzy ci się wyprawa za kołem podbiegunowym, najlepiej polecieć prosto do Tromsø lub Narviku. By wybrać się na słynną Drogą Trolli i zobaczyć największe norweskie fjordy, polecam polecieć do Molde lub Ålesund.

O tym, jakie zasady przewozu roweru mają poszczególne linie lotnicze oraz jak zapakować rower do samolotu, możesz przeczytać w tym artykule:

Przewóz roweru samolotem – co i jak

Prom

Jeśli nie w smak ci pakowanie roweru do samolotu, możesz dostać się do Skandynawii promem. Niestety, nie ma obecnie bezpośrednich promów z Polski do Norwegii, możesz natomiast popłynąć do Szwecji:

Restrykcje covidowe w związku z przyjazdem do Norwegii

Obecnie (stan na 02.03.2022) nie obowiązują żadne restrykcje przy wjeździe do Norwegii. Przed podróżą sprawdź aktualne informacje na oficjalnej stronie norweskiego rządu.

Wypożyczenie roweru w Norwegii

Zamiast wozić rower do Norwegii, możesz go wypożyczyć na miejscu. Niektóre lotniska oferują nawet usługę Fly and bike – możesz odebrać rower od razu po przylocie na lotnisku, na takiej samej zasadzie jak wypożyczany samochód.

Ceny za wypożyczenie roweru w Norwegii nie należą jednak do najniższych. Zależą one od miejsca i od tego, na ile dni wypożyczamy rower. Wahają się one od 200 NOK/dzień do aż 700 NOK/dzień. Niektóre firmy oferują możliwość zwrotu w innym miejscu niż to, z którego rower odbieraliśmy. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Czy Norwegia jest bezpieczna dla kobiet podróżujących solo?

W Norwegii przestępczość jest na bardzo niskim poziomie. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc dla samotnie podróżujących kobiet, a także dla podróżników LGBTQ+.

Teren

Norwegia jest bardzo górzysta. Przed przyjazdem tu na rower przygotuj swoje nogi na długie i strome podjazdy. W głębi kraju oraz w jego północnych rejonach odległości pomiędzy miejscowościami są spore. Warto więc mieć ze sobą zapas jedzenia, na wypadek gdyby w promieniu 30 kilometrów nie było sklepu.

Drogi

Drogi w Norwegii są w dobrym stanie, ale bywają wąskie i bez pobocza. Na szczęście poza większymi miastami ruch jest niewielki a kierowcy jeźdżą ostrożnie i uważają na rowerzystów.

Strzeż się jednak samochodów elektrycznych: zdarzyło mi się parę razy przeżyć szok, gdy nagle znikąd, zupełnie bezgłośnie zaczęła mnie wyprzedzać Tesla. W Norwegii jest aż 470 000 samochodów elektrycznych, więc nie daj się zwieść, że dookoła panuje cisza – zawsze miej oczy dookoła głowy.

W Norwegii jest kilka rowerowych szlaków dystansowych (Eurovelo), jednak większość z nich przebiega szosami. Ścieżki rowerowe to rzadki widok.

Drogi przez górskie przełęcze, jak np, Trollstigen, otwarte są przez tylko kilka miesięcy w roku. Aktualne informacje możesz znajeźć tutaj.

cycling in Norway, trollstigen
Na Trollstigen śnieg zalega czasem aż do czerwca.

Tunele

Norweskie drogi usiane są 1200 tunelami. Jednym z nich jest najdłuższy na świecie tunel Lærdal (24,5 km ). Nie wszystkie z nich są dostępne i bezpieczne dla rowerzystow. Dlatego planując trasę zawsze zwracaj uwagę, czy przebiega ona przez jakieś tunele, a następnie sprawdź na tej stronie, czy możesz je przejechać rowerem. Niektóre z nich są na przykład bardzo strome, więc zawsze sprawdzaj, czy możesz się w jakiś wpakować, zanim skończysz jak ten turysta, który zablokował tunel pod fjordem Oslo.

Promy

Jeżdżąc wzdłuż wybrzeża prawdopodobnie będziesz musiał/a czasem wskoczyć na prom, żeby uniknąć długich kilometrów wzdłuż fjordów. W każdym regionie promy są organizowane przez innego przewoźnika, przez co niełatwo czasem dokopać się do rozkładów i cenników. Poniżej linki z informacjami o promach w niektórych regionach Norwegii:

ferry horten moss with a bicycle

Pociągi

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale dystanse w Norwegii są oromne. Czasami może więc opłacać się skrócić sobie drogę i podjechać pociągiem. Jest to jednak dosyć kosztowne. Dlatego, jeżeli planujesz podjechać gdzieś ze swoim rowerem pociągiem, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem. Szukaj biletów oznaczonych mini pris – w tej promocji może udać ci się kupić bilet na dowolną trasę nawet za 199 NOK.

Cena za przewóz roweru pociągiem w Norwegii zależy od trasy i jest równa wysokości biletu dziecięcego na dany dystans.

Więcej informacji na temat przewozu roweru kolejami norweskimi znajdziesz tutaj.

Sieć połączeń kolejowych jest skoncentrowana głównie na południu kraju. Od Trondheim na północ jedzie już tylko jedna linia, do Bodø. Pociąg ten kursuje tylko dwa razy na dobę.

Pogoda

Najlepszy czas na rowerową podróż po Norwegii to lato, późna wiosna i wczesna jesień. Wczesną wiosną, w górach wciąż będzie zalegał śnieg, a niektóre drogi będą zamknięte.

Jeśli jesteś jednym z tych szaleńców, którzy lubią jeździć po śniegu – możesz jechać nawet w zimie. Grunt, żeby twój rower miał opony z kolcami, a ty – specjalistyczne zimowe ciuchy. Pamiętaj, że zima dni są bardzo krótkie (a za kołem podbiegunowym słońce w ogóle się nie pokazuje.

norwegia rowerem
Wczesna wiosna to w Norwegii magiczny czas na rower, o ile masz dobre opony. W górach wciąż jest mnóstwo lodu i śniegu, ale dni są długie a przyroda powoli budzi się do życia.

Jeżeli odwiedzisz Norwegię latem, będziesz mieć przed soba całe długie dnie w siodle. Rozstawianie namiotu około północy, bez konieczności włączania latarki to naprawdę wyjątkowe przeżycie!

W górrach możesz spodziewać się śniegu nawet latem. Warunki pogodowe zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc zawsze sprawdzaj prognozy na stronie yr.no zanim ruszysz w trasę.

Niezbędnik na rowerowe wyprawy w Norwegii

  1. Kamizelka odblaskowa i dobre oświetlenie. Moga uratować ci życie w norweskich tunelach oraz gdy pogoda zrobi się ekstremalna. O moim przedzieraniu się przez mgłę na norweskich płaskowyżach możesz przeczytać tutaj:
Całe życie pod górkę, czyli Norwegia rowerem. Przydługa relacja z trasy Ålesund-Fredrikstad + praktyczne wskazówki
  1. Dobra kurtka przeciwdeszczowa i spodnie przeciwdeszczowe.
  1. Ciepłe ubrania, nawet latem (bielizna termiczna, ciepłe rękawiczki, dobre skarpety).
  2. Spray na komary, zwłaszcza jeśli planujesz biwakować nad jeziorami i rzekami.
  3. Sprzęt campingowy: porządny namiot, ciepły śpiwór (latem powinno wystarczyć coś o komforcie lekko poniżej zera). 
    Teoretycznie możesz pojechać na rower do Norwegii i nocować w hostelach i hostelach, ale tej opcji nie polecam z trzech powodów. 1) Noclegi sa bardzo drogie. 2) Odległości między miastami są spore, więc musisz dobrze zaplanować trasę, jeśli nie masz własnego sprzętu biwakowego. 3) Norweska przyroda aż się prosi o to, by w niej trochę pobiwakować.

Nocowanie na dziko

Norwegia to jeden z niewielu krajów Europy Zachodniej, gdzie nocowanie pod namiotem na dziko jest legalne. Dzięki allemannsretten, czyli prawie każdego człowieka do korzystania z przyrody, możesz rozbić się niemal wszędzie, o ile będziesz przestrzegać podstawowych zasad: 1. Musisz się rozbić co najmniej 150 metrów od najbliższych zabudowań i poza terenami uprawnymi. 2. Nie możesz biwakować w jednym miejscu dłużej niż dwie noce.

camping in Norway

Traktuj przyrodę i zwierzęta z szacunkiem. Zabierz ze sobą swoje śmieci i zachowaj ciszę. Od 15 kwietnia do 15. września obowiązuje zakaz rozpalania ognisk, a w czasie suszy może być zabronione także korzystanie z kuchenek campingowych (ostrzeżenia możesz znaleźć na yr.no).

W norweskich górach znajduje się także mnóstwo schronów i wiatek (gapahuk). Większość z nich jest dostępne wyłącznie rowerem górskim lub pieszo). W niektórych można znaleźć nawet zapas drewna na opał.

cycling in Norway

Poniżej mapa norweskich wiatek: 

Płatne noclegi

W Norwegii sporo jest oficjalnych campingów. Ceny wahają się od 150-200 NOK za osobę. Prysznic jest zazwyczaj dodatkowo płatny (10-20 NOK).

Hotele i hostele w Norwegii sa drogie, ceny zaczynają się od 30 NOK za noc w pokoju wieloosobowym w hostelu w Bergen. W wielu miejscach jest jeszcze drożej. Obiekty przyjazne rowerzystom możesz znaleźć na tej stronie.

Pieniądze

Waluta: korona norweska (NOK). 

1 NOK = 0,49 EUR

Norwegia to jedno z najdroższych państw w Europie. Jeśli podróżujesz niskobudżetowo, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą ci przetrwać:

  1. Nie kupuj w sklepach sieci Joker, Seven-Eleven czy innych mniejszych sklepikach, zazwyczaj oznaczonych szyldem kiosk.
  2. Najtańsze supermarkety to Kiwi i Rema 1000. Ceny w Coop, Rimi i Bunnpris też są jeszcze znośne.
  3. Szukaj produktów oznaczonych jako first price – różnica cenowa między nimi a innymi produktami jest ogromna!
  4. Pamiętaj, że większość dużych sklepów nie jest czynna w niedzielę (wyjątki stanowią rejony turystyczne). 
  5. Zapomnij o alkoholu, napij się po powrocie do domu. Twój portfel ci podziękuje.
cycling in Norway

Internet i lokalna karta SIM

Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z czym z polskiej karty SIM możesz tam korzystać jak w domu. W zależności od sieci, twój pakiet danych może być jednak zredukowany. 

Jeżeli potrzebujesz więcej internetu i zdecydujesz się kupić lokalną kartę SIM, wybierz Telenor, który ma najlepszy zasięg 4G. 10 GB na 31 days kosztuje około 500 NOK. Możesz kupić kartę w oficjalnych sklepach i w kioskach. Żeby ją zarejestrować, musisz przynieść dowód osobisty lub paszport.

Zasięg jest raczej dobry na terenie całego kraju. Może się jednak zdarzyć, że w górach zniknie, dlatego najlepiej ściągnąć mapy offline.

Najlepsze trasy na rower w Norwegii

Rallarvegen

Sama śmietanka norweskich tras rowerowych. Położona na skraju Hardangervidda – największego europejskiego płaskowyżu – jest pozostałością po budowie kolei Oslo-Bergan na początku XX wieku. Znana dzisiaj jako najbardziej widokowa trasa rowerowa Skandynawii, Rallarvegen była niegdyś używana do transportu materiałów i budowniczych, pracujących przy konstrukcji słynnej Bergensbanen. 

Sezon na Rallarvegen jest krótki: od lipca do września. Na wysokości pomiędzy 1000 i 1350 m n.p.m. śnieg często zalega do lata, więc zanim wyruszysz w drogę, sprawdź aktualne warunki na Facebooku.

Długość: 82 km

Powierzchnia: drogi szutrowe

Noclegi: wzdłuż trasy znajduje się kilka górskich hoteli, ale niesamowita natura na Hardangervidda aż prosi, by spać pod namiotem. Wzdłuż trasy bez problemu znajdziesz miejsce na biwak, jedynie w okolicy może byc z tym kłopot.

Norge på langs – Norwegia wzdłuż

Norwegia wzdłuż to poważna wyprawa. 2700-kilometrowa trasa z północy na południe prowadzi z Przylądka Północnego (Nordkap) do Lindesnes, przez najpiękniejsze zakątki kraju. 

Raw landscape of Northern Norway
Surowy krajobraz Norwegii północnej

Będąc na północy, zatrzymaj się by poznać unikalną kulturę Samów: ich śpiew – Joik – przyprawi cię o dreszcze. Na tej stronie możesz zarezerwować np. warsztaty z samskiego rękodzieła czy tradycyjny posiłek.

Szlak poprowadzi cię przez góry Saltfjellet, w których znajduje się największy lodowiec północnej Skandynawii. Przez północną Norwegię pojedziesz samotną, spokojną drogą otoczoną rozległymi płaskowyżami i surową arktyczną przyrodą.

Norwegia to nie tylko natura i krajobrazy. Trondheim, historyczna stolica Norwegii ma do zaoferowania bogatą kulturę i architekturę. Znajduje się tam imponująca gotycka katedra Nidarosdommen. Warto także przejechać się uliczkami dzielnicy Bakklandet, pełnymi czarujących, kolorowych domków. Na najbardziej stromej z nich znajduje się nawet wyciąg dla rowerów!

W regionie Møre og Romsdal czeka na ciebie najbardziej spektakularna droga w Norwegii – pełna serpentyn Trollstigen, czyli Drabina Trolli. Zobaczysz także znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO fjord Geiranger oraz najwyższą pionową ścianę skalną Europy – Trollveggen – Ścianę Trolli. 

Trollveggen, Norway
Trollveggen

Następnie trasa prowadzi w głąb lądu, wzdłuż najwyższego górskiego łańcucha Skandynawii – Jotunheimen. Stamtąd dotrzesz na obrzeża kolejnego górskiego pasma – Hallingskarvet, a potem do prowincji Telemark, zwanej sercem Norwegii. W Rjukan zatrzymaj się, zostaw swój rower i zdobądź szczyt Gaustatoppen. W pogodny dzień z tej samotnej góry możesz zobaczyć prawie 1/5 Norwegii.

heddal stavkirke
Największy kościół klepkowy w Norwegii- Heddal Stavkirke
Jesienne barwy w Telemarku

Im dalej na południe, tym mniej gór. Końcowym przystankiem trasy jest Lindesnes, najdalej wysunięty na południe punkt Norwegii. Koniecznie odwiedź tamtejszą latarnię, zanim zalegniesz na plaży i odpoczniesz po trudach podróży!

Więcej informacji o trasie Wzdłuż Norwegii znajdziesz na tej stronie.

Trasa Atlantycka (Eurovelo 1)

Jeśli kochasz może, wybierz trasę Atlantic Coast Route (Eurovelo 1). Prowadzi ona przez 4500 kilometrów ze Svinesund in the south, przez największe norweskie miasta: Kristiansand, Bergen i Trondheim do Przylądka Północnego a następnie do Kirkenes, nieopodal rosyjskiej granicy.

cycling in Norway

Czeka tam na ciebie jedna z najpiękniejszych dróg świata – ośmiokilometrowy odcinek z Kårvåg do Vevang tworzą niesamowite mosty łączące ze sobą szereg wysepek. 

Trasę Eurovelo 1 znajdziesz na Komoot.

Tour de Dovre / Lesja i Dovrefjell

cycling in norway

Podczas mojej podróży z Ålesund do Fredrikstad w 2019 roku szczególnie oczarowaly mnie krajobrazy między Åndalsnes i Lejsą. Chociaż trzymałam się głównej drogi, otaczały mnie majestatyczne szczyty, zielone pastwiska i wysokie wodospady. Gdybym planowała tą trasę dziś, zjechałabym jednak w góry Dovrefjell i Rondane, podążając za rekomendacjami z tej strony.

Jeśli chcesz się zanurzyć w norweskiej przyrodzie, 130-kilometrowa Tour de Dovre to idealny wybór. Odwiedzisz aż trzy parki narodowe (Rondane, Dovre i Dovrefjell) znane z bogatego alpejskiego ekosystemu i będące domem dla wielu reniferów i wołów piżmowych.

Moje ulubione miejsca w Norwegii

Poniżej znajdziesz mapkę z moimi ulubionymi miejscami w Norwegii:

Przydatne linki

  1. Matthew Norway (Facebook and Youtube) – cotygodniowa dawka najpiękniejszych tras na rower w Norwegii i praktycznych informacji na ten temat .
  2. Tunnels in Norway – wspomniana wcześniej baza tuneli w Norwegii z informacją, czy są one przejezdne rowerem.
  3. Ut.no – najlepsze trasy piesze i rowerowe oraz górskie schroniska w Norwegii.
  4. Yr.no – najbardziej wiarygodna prognoza pogody w Norwegii.
  5. Statens Vegwesen – aktualne informacje drogowe i status dróg zamykanych na zimę. 

Jeśli już byłaś/byłeś na rowerze w Norwegii, wrzuć zdjęcia i trasy w komentarzu, by zainspirować mnie do powrotu do kraju Wikingów!


Więcej rowerowych przewodników znajdziesz tutaj:

1 thought on “Norwegia rowerem – praktyczny przewodnik”

  1. Pingback: Spanie na dziko w Europie - gdzie jest legalne i co zrobić gdy nie jest? - Wobbly Ride

Leave a Reply

en_USEnglish
Scroll to Top