Jak wybrać śpiwór na wyprawę rowerową

Wybór odpowiedniego śpiwora na wyprawę rowerową nie jest łatwy. Na rynku dostępne są setki modeli, a pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Syntetyczny czy puchowy, trzy- czy czterosezonowy, mumia czy śpiwór kopertowy. W tym artykule omówię najważniejsze pytania, które musisz zadać sobie przed zakupem śpiwora na wyjazd rowerowy.

Skupię się na śpiworach z perspektywy turystyki rowerowej. Moje rady mogą się przydać także turystom pieszym, backpackersom i innym osobom podróżującym z ograniczoną przestrzenią i wagą bagażu.

Dla większości turystów rowerowych spanie pod namiotem jest nieodłącznym elementem wyprawy. Dzięki niemu możesz cieszyć się bliskością natury i za darmo nocować w najpiękniejszych miejscach na świecie.

Czy jednak spanie w namiocie jest w 100% darmowe? Jeśli dopiero zaczynasz biwakować, musisz wydać całkiem spore sumy na sprzęt. Wybór odpowiedniego śpiwora zadecyduje o tym, czy obudzisz się w pełni sił, czy senny/a i marudny/a z powodu zimna lub niewygody.

Jak kupić porządny śpiwór nie wydając fortuny? Na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę przy wyborze śpiwora?

Wybór odpowiedniego śpiwora to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od twojego budżetu, stylu podróżowania, celu podróży, pory roku i osobistych preferencji. Zazwyczaj będziesz musiał/a pójść na pewne kompromisy i zdecydować co jest dla ciebie najważniejszym priorytetem: waga czy ciepło, cena czy waga, itp.

Skąd mam wiedzieć czy dany śpiwór będzie wystarczająco ciepły?

Przeglądasz śpiwory w sklepie internetowym i nie możesz się połapać o co chodzi z tymi trzema wartościami temperatury w specyfikacji każdego modelu? Te wszystkie liczby opisane jako temperatura komfortu, limitu i ekstremum mogą przyprawić o ból głowy. Najprościej będzie, jeśli skupimy się na wartości komfortu.

Co oznacza, że śpiwór ma temperaturę komfortu 0°C?

W śpiworze o temperaturze komfortu 0°C przeciętna kobieta powinna spokojnie przespać całą noc przy temperaturze powietrza 0°C bez dodatkowych koców czy okryć. Przeciętny mężczyzna ma zwykle nieco większą tolerancję na zimno ze względu na większą masę mięśniową.

Producenci sprzętu kempingowego zakładają, że będziesz spać w namiocie lub wiatroszczelnym schronieniu, na macie izolacyjnej, odziany/a w wartwę bazową (bielizna termoaktywna).

Należy także pamiętać, że wpływ na odpowiednią temperaturę może mieć wiele innych czynników. Jeśli w ciągu dnia nie dostarczyłeś/aś organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i jesteś wyczerpany/a, będziesz prawdopodobnie marznąć bardziej niż zwykle. Jeśli jesteś zmarźlakiem i opatulasz się w grube swetry, gdy wszyscy biegają w t-shirtach i szortach, wybierz śpiwór o temperaturze komfortu o kilka stopni niższej.

Jakich temperatur mam się spodziewać na mojej wyprawie rowerowej?

Jeśli jesteś doświadczonym wędrowcem i entuzjastą outdooru, wiesz, jak zimne mogą być noce w górach. Jeśli twoja trasa prowadzi przez przełęcze i wioski położone na dużych wysokościach, rozważ zakup śpiwora dostosowanego do temperatur poniżej zera, nawet jeśli będziesz podróżować tylko latem. 

W Kirgistanie kilkukrotnie nocowałam na wysokości  około 3000 m n.p.m. Także latem noce na takiej wysokości mogą być mroźne, nawet gdy w dolinach panuje upał.

Na każde 100 metrów przewyższenia temperatura spada o około 0,6 °C. 

W związku z tym zalecałabym większości osób zakup śpiwora trzysezonowego, w którym komfortowe temperatury oscylują wokół zera lub nieco poniżej.

Jeśli wiesz, że będziesz biwakować tylko przy ciepłej pogodzie, np. jeśli planujesz podróż wzdłuż hiszpańskiego wybrzeża w lecie, możesz spokojnie kupić coś cieńszego. W takim wypadku nie warto wozić dodatkowego ciężaru.

Jeśli szukasz lekkiego, dwusezonowego śpiwora, rozważ np. Columbus Everest Ultralight.

Czy powinnam kupić śpiwór przeznaczony specjalnie dla kobiet?

Teoretycznie śpiwory damskie są lepiej dopasowane do kobiecej anatomii. Mają one nieco większą szerokość w okolicy bioder i dodatkową izolację wokół stóp. W rzeczywistości różnice te nie są tak istotne, więc można po prostu wybrać śpiwór męski/unisex. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar śpiwora?

Ważniejszą kwestią jest rozmiar. Jeżeli wybierzesz zbyt duży śpiwór, będzie ci wygodniej, ale bardziej zmarzniesz, ponieważ utrzymanie ciepła przez dodatkowe powietrze w śpiworze będzie wymagało więcej energii. 

Większość sklepów online podaje wzrost, dla którego śpiwór jest odpowiedni. Całkowita długość powinna odpowiadać Twojemu wzrostowi +20/25 cm. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru śpiwora jest po prostu przymierzenie go. Jeśli możesz wygodnie leżeć w śpiworze i nie ma w nim zbyt wiele wolnej przestrzeni, to znaczy, że rozmiar jest właściwy.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Kolejnym dylematem, przed którym staniesz, kupując śpiwór na wyprawę rowerową, będzie: puchowy czy syntetyczny? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. 

Jeśli jesteś weganinem lub masz alergię na puch, życie właśnie stało się prostsze – decyzja została podjęta, musisz kupić śpiwór syntetyczny. 

Jeśli nie jesteś weganinem, ale bliskie twojemu sercu jest dobre traktowanie zwierząt, upewnij się, że twój śpiwór puchowy posiada certyfikat Responsible Down Standard (RDS). Gęsi i kaczki, których puch zostały użyte do produkcji śpiworów z tym certyfikatem, były dobrze traktowane (żadnego skubania na żywca i przymusowego karmienia, zagwarantowany dostęp do wygodnych i przestronnych pomieszczeń wewnątrz i na zewnątrz).

Jeśli szukasz śpiwora puchowego z certyfikatem RDS, zerknij na Sea To Summit Flame lub Mammut Nordic Spring.

Śpiwory puchowe są zazwyczaj lżejsze i bardziej kompaktowe niż śpiwory syntetyczne przy zachowaniu tej samej izolacji termicznej. Jest to główny powód, dla którego wybrałam ten rodzaj izolacji. 

Po złożeniu mój śpiwór ma wymiary 33x20x20 cm i nie zajmuje zbyt wiele cennej przestrzeni w sakwie. Jego waga to mniej niż 900 gramów. Bardzo doceniam też łatwość pakowania. Mogę go po prostu byle jak wepchnąć do worka kompresyjnego. Kiedy byłam dzieckiem, całe wieki zajmowały mi próby złożenia mojego starego śpiwora syntetycznego bo za żadne skarby nie chciał zmieścić się w pokrowcu.

Niestety, kompaktowe rozmiary i niewielka waga mają swoją cenę. Śpiwory puchowe są znacznie droższe od syntetycznych. Za śpiwór puchowy o takim samym komforcie cieplnym trzeba wydać nawet o 400-500 zł więcej niż za śpiwór syntetyczny.  

Śpiwory puchowe prawie całkowicie tracą swoje właściwości izolacyjne pod wpływem wilgoci. Doświadczyłam tego kiedyś śpiąc pod gołym niebem na plaży w Chorwacji. Mimo że temperatura wynosiła około 20°C, obudziła

m się zmarznięta, ponieważ mój śpiwór wchłonął wilgoć z morza. Śpiwory puchowe długo schną, więc jeśli zamierzasz podróżować w miejsca, gdzie często pada deszcz, lepszym rozwiązaniem może być śpiwór syntetyczny.

Ja używam śpiwora puchowego bez względu na to, dokąd się wybieram, i nawet podczas deszczowej podróży przez Norwegię nie miałam z nim żadnych problemów. Po prostu zawsze upewniam się, że dobrze zamknęłam sakwy i czasami na wszelki wypadek wkładam śpiwór do szczelnej plastikowej torby.

Niektóre śpiwory puchowe, takie jak Marmot Hydrogen, posiadają warstwę wodoodporną, która chroni puch przed wilgocią.

Plusy i minusy śpiwora puchowego

Plusy:

+ lekki

+ kompaktowy

+ wytrzymały

Minusy:

-nie wegański

-drogi

– jeśli się zamoczy, długo schnie

-skomplikowane czyszczenie/pranie

Plusy i minusy śpiwora syntetycznego

Plusy:

+ tańszy

+ wodoodporny

+ wegański

+ hipoalergiczny

+ łatwiejszy do czyszczenia

Minusy:

-ciężki

-nieporęczny

-mniej wytrzymały

Mumia czy śpiwór kopertowy?

Moim zdaniem śpiwór mumia to jedyna rozsądna opcja. Jest bardziej kompaktowy, łatwiejszy do spakowania i zapewnia więcej ciepła. Nie ma lepszego uczucia niż ciepły i miękki kaptur śpiwora otulający twoją głowę w chłodną noc.

Śpiwór z zamkiem błyskawicznym czy bez?

Większość śpiworów posiada zamek błyskawiczny i moim zdaniem jest to lepszy wybór.  

Zalety śpiwora bez zamka:

+ brak części, które mogą się zepsuć

+ niższa waga

Wady śpiwora bez zamka błyskawicznego:

-Nie można otworzyć śpiwora i po prostu się nim przykryć, jeśli zrobi się zbyt ciepło.

Czy muszę mieć wkładkę do śpiwora?

Wkładka do śpiwora jest przydatna, ale nie niezbędna. Ten niewielki element wyposażenia pomoże ci utrzymać śpiwór w czystości. Można ją prać w pralce, bez użycia specjalnych detergentów. Dzięki temu możesz prać swój śpiwór rzadziej.

Wkładka do śpiwora może być wykonana z jedwabiu, bawełny, poliestru lub wełny. Niektóre z tych materiałów dość dobrze poprawiają izolację termiczną. Waga wkładki zależy od materiału, ale jeśli zdecydujesz się zabrać ją ze sobą, będziesz musia/ał wozić dodatkowe 100-350 g.

Leave a Reply

en_USEnglish
Scroll to Top