taking bicycle on a plane

Przewóz roweru samolotem – co i jak

Klamka zapadła: zaplanowałeś/zaplanowałaś swoją wymarzoną rowerową wyprawę, w jakichś odległych, egzotycznych stronach. I teraz zadajesz sobie wielkie pytanie: jak do diaska spakować mój rower do samolotu? Latanie z rowerem to logistyczne wyzwanie i, zwłaszcza za pierwszym razem, organizacja takiej podróży bywa przytłaczcająca. Ten artykuł przygotuje cię do operacji Latający Rower.

W co zapakować rower do samolotu?

Karton

Karton to najczęściej wybierane przeze mnie opakowanie na rower. Jest tanie i wygodne – większość sklepów rowerowych chętnie da ci taki za darmo. Zazwyczaj mają ich sporo, bo to właśnie w takich kartonach rowery są dostarczane do sklepów od producenta.

Jeśli wracasz z tego samego lotniska, na które przyleciałaś/przyleciałeś, możesz spróbować znaleźć miejsce by go przechować (np. w hostelowej recepcji). Jeśli nie, przed lotem powrotnym pamiętaj żeby dać sobie zapas czasu by taki karton znaleźć (możesz mieć pecha i miejscowy sklep akurat wyrzucił wszystkie pudła do kosza). Możesz też wysłać im wcześniej wiadomość albo zadzwonić i poprosić, by odłożyli dla ciebie karton. 

W miejscach popularnych wśród turystów rowerowych warto podpytać też dookoła, np. w hostelu. Może akurat ktoś przyleciał z rowerem i chętnie odda ci swój karton.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim: sprawdź rozmiar kartonu. Jeśli masz górala z ramą rozmiaru L, karton od szosowej S-ki będzie prawdopodobnie za mały. Jeździsz z bagażnikiem? Pemiętaj, że on także będzie musiał zmieścić się do kartonu.

Możesz wpaść w pułapkę i z poprzedniego akapitu wywnioskować, że im większy karton, tym lepiej. Ale pamiętaj, że wymiary pudła muszą też spełniać wymogi linii lotniczych (maksymalne wymiary zależą od przewoźnika, z którym podróżujesz).

Przewóz roweru samolotem

Musisz też jakoś dostać się na lotnisko z tym pudłem. Przewiezienie kartonu na rowerze może się uda, jeśli go złożysz, ale i tak jest raczej karkołomnym zadaniem. Ja zazwyczaj jadę na lotnisko z już spakowanym rowerem i zdarzyło się, że rozmiar kartonu przysporzył mi nieco stresu i trudności. 

Na przykład gdy wracałam z Ałmaty w Kazachstanie, moje pudło za nicc nie chciało się zmieścić w zamówione przeze mnie Yandex Taxi (kazachskiego Ubera). Kierowca auta był bardzo sceptyczny wobec jazdy z otwartym bagażnikiem, ale moja obietnica, że pokryje koszty ewentualnego mandatu go przekonała i bezpiecznie dojechaliśmy na lotnisko. Ale co się nastresowałam o trzeciej nad ranem, to moje!

Do kartonu, wraz z rowerem zazwyczaj wkładam też mój sprzęt campingowy. Śpiwór i mata przy okazji służą jako wyściółka zapełniając puste przestrzenie i zapobiegając przemieszczaniu się elementów roweru. Na niektóre wyjazdy udawało mi się w kartonie zmieścić cały mój bagaż. Zaoszczędziło mi to całkiem sporo pieniędzy, gdy podróżowałam niskobudżetowymi liniami takimi jak WizzAir i RyanAir, które pobierają dodatkowe opłaty za bagaż rejestrowany.

Żeby zabezpieczyć najbardziej wrażliwe części roweru (korbę, przerzutkę, widelec), użyj folii bąbelkowej i kawałków kartonu.

Folia lub plastikowa torba 

Niektórzy podróżnicy stosują podejście minimalistyczne i pakują rower jedynie w przeźroczystą torbę albo po prostu owijają go folią streczową, odpuszczając drobiazgowe zabezpieczanie jego części. 

Ta opcja jest faktycznie bardzo wygodna – wozisz ze sobą opakowanie w sakwach i pakujesz rower na lotnisku. Nie potrzebujesz rozkładać go aż tak, jak w przypadku gdy pakujesz go do kartonu czy walizki – rower podróżuje praktycznie w jednym kawałki. Według niektórych rowerzystów, obsługa na lotnisku traktuje taki rower z większą ostrożnością, gdyż widzą, że to rower.

Strategia ta jest jednak ryzykowna – większość przewoźników podaje w swoich warunkach przewozu, że rower musi być zapakowany w karton lub specjalną walizkę. Może się więc zdarzyć, że odmówią przyjęcia tak zapakowanego roweru.

Walizka rowerowa

Możesz zdecydować się na przewóz roweru jedynie jeśli będziesz wracać ze swojej wyprawy z tego samego lotniska, na które przylatujesz, i jeżeli masz jakieś miejsce, w którym możesz ją zostawić (u przyjaciół, w hotelu).

Największym atutem takiej walizji jest jej wytrzymałość – twój rower będzie w niej bezpieczny i szanse, że coś mu się stanie podczas transportu są zredukowane do minimum.

Niestety, ma też ona dwa spore plusy: jest droga (nawet około 2000 zł) i ciężka. Jeśli pakujesz rower w 8-kilogramowe pudło, istnieje ryzyko, że przekroczysz limit wagowy linii lotniczych.

Na co uważać?

Jeśli zdecydujesz się na zakup walizki rowerowej, pamiętaj żeby wybrać właściwy rozmiar. Wiele z nich jest przystosowanych raczej do rowerów szosowych, więc jeśli tak jak ja masz np. górala z 29-calowymi kołami, musisz upewnić się, że twoja walizka go pomieści (tutaj przyklad walizki na większy rower).

Torba rowerowa

Miękka torba rowerowa (np. taka) jest lżejszą i tańszą opcją niż walizka. Jednak i tak będzie ci ciążyć (zazwyczaj o dodatkowe 2-2,5 kg), jeśli będziesz ją kilometrami wozić ze sobą. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa twojego roweru, to jest on zbliżony do tego, gdy przewozisz rower w kartonie.

Jak spakować rower do samolotu?

Pakowanie roweru do samolotu to zdecydowanie moja najmniej ulubiona część każdej podróży. Przed moim pierwszym wyjazdem miałam z tego powodu koszmary. Co jeśli zapomnę czegoś spakować i nie będę mogła skręcić roweru po przylocie? Co jeżeli coś zrobię źle i nie dam rady go w ogóle złożyć?

Na szczęście, nie jest to aż tak straszne, jak sobie początkowo wyobrażałam. Jeżeli chcesz się stresować się mniej, możesz zrobić sobie próbne pakowanie i rozpakowywanie przed wyjazdem. Tym sposobem, będziesz na pewno wiedzieć, która śrubka gdzie się należy i na co zwracać uwagę.

Możesz też zapytać mechanika z twojego lokalnego serwisu rowerowego, by przeszkolił cię w rozmontowowaniu i skręcaniu roweru. Warto też zerknąć na tutoriale na YouTube (na przykład ten). Na większości filmików rower znajduje się na statywie, którego pewnie nie masz w domu (a już na pewno nie będziesz mieć na wyprawie), więc konieczne będzie postawienie roweru do góry nogami. Żeby zapobiec zadrapaniom, podłóż pod rower kawałek materiału (jakąś szmatę lub ręcznik). 

jak spakować rower do samolotu
Z przerażeniem zaczynam skręcać rower przed moją pierwszą solową podróżą na lotnisku w Bazylei

Jak rozkręcić rower – kroki

  • Odkręć pedały (jeśli masz pedały SPD, potrzebny ci będzie imbus 6 mm, a jeśli zwykłe platformowe pedały – klucz francuski 15 mm). By odkręcić lewy pedał, kręć w stronę wskazówek zegara; prawy pedał odkręca się w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.
  • Zdejmij koła (jeśli twoje koła mają szybkozamykacze, będzie to dziecinnie proste i zajmie jakieś 2-3 minuty).
  • Odkręć kierownicę, poprzez odkręcenie czterech śrubek na mostku. Zdejmij kierownicę, ustaw ją równolegle do ramy i przymocuj do niej za pomocą taśmy lub trytytek. Przykręć cztery śrubki z powrotem do mostka.
  • Uważaj na linki hamulcowe i klamki, zwłaszcza jeśli masz hamulce hydrauliczne. Ja zazwyczaj upycham trochę kartonu pomiędzy klamki i gryfy, żeby zabezpieczyć ich pozycję i zapobiec przypadkowemu naciśnięciu na klamki, gdy koła są zamontowane i wysunięciu się tłoczków z klockami hamulcowymi).
  • Konieczne może być także wyjęcie siodełka i zdemontowanie bagażnika, żeby rower zmieścił się w kartonie.

Przewóz roweru samolotem – zasady poszczególnych linii lotniczych

Poniżej znajdziesz moje osobiste doświadczenia z kilkoma liniami oraz oficjalne zasady przewozu roweru kilku wybranych przewoźników. Lista nie jest kompletna. Jeżeli masz doświadczenie z przewozem roweru samolotem, możesz podzielić się nim w komentarzu (napisz jaką linią leciałaś/leciałeś, jak przebiegała rezerwacja, czy były jakieś problemy). W ten sposób możemy rozszerzyć tą listę i sprawić, że będzie ona przydatnym źródłem informacji dla innych podróżujących. Jeśli szukasz dalszych informacji, polecam też sprawdzić tabelkę na stronie seektravelride.com.

Przewóz roweru Turkish Airlines

Mój rower miał przyjemność skorzystać z usług Turkish Airlines dwukrotnie w roku 2019. Sam proces rezerwacji nie należał do najprzystępniejszych. Nie było możliwości dodania sprzętu sportowego bezpośrednio do rezerwacji online. Musiałam zadwonić na infolinię i poprosić o dodanie roweru do mojej rezerwacji. Oczywiście nie udało się dodzwonić za pierwszym razem, dopiero po kilku próbach.

Potwierdzenie, które otrzymałam na maila było też dość zawiłe i niejednoznaczne, więc aż do dnia mojego wylotu nie byłam pewna, czy wszystko w systemie się zgadza i czy mój rower na pewno ze mną poleci.

Cena za przewóz roweru Turkish Airlines to 30 euro na loty kontynentalne i 60 euro na międzykontynentalne. Jeśli masz lot z przesiadką – będziesz płacić za rower na obu połączeniach. Za lot z Sarajewa do Biszkeku z przesiadką w Stambule musiałam więc zapłacić 90 euro, co jest całkiem sporą kwotą.

W Turkish Airlines czasami można znaleźć specjalne promocje, dzięki którym można przewieźć rower bezpłatnie z i na wybrane lotniska. Na przykład do końca roku 2022 darmowy przewóz roweru obowiązuje na loty do i z Antalyi, Alanyi, Adany, Kayseri i Nevşehir. 

Rower musi być zapakowany w specjalną walizkę lub solidny karton. Rowery elektryczne nie są dozwolone. Więcej informacji na oficjalnej stronie przewoźnika

Przewóz roweru Wizzair

Latałam Wizzairem z rowerem wiele razy i nigdy nie doświadczyłam żadnych problemów przy nadawaniu bagażu, za każdym razem mój rower docierał też na miejsce w takim stanie, w jakim go spakowałam. 

Wizzair wymaga, by powietrze z opon było spuszczone, kierownica musi być ustawiona równolegle do ramy, a pedały zdemontowane. Maksymalna waga to 32 kg. Bilet na rower kosztuje 40 euro, wystarczy dodać sprzęt sportowy podczas rezerwacji online. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie.

Przewóz roweru Ryanair

Przewóz roweru Ryanairem kosztuje 60 euro. Biorąc pod uwagę ich niskie ceny biletów, ta kwota prawdopodobnie przekroczy kwotę, jaką zapłacisz za swój własny bilet. 

Podczas rezerwacji online dodaj sprzęt sportowy i z dostępnych opcji wybierz rower. Proces rezerwacji w Ryanairze jest nieco irytujący, ze względu na ciągle sugerowane, dodatkowo płatne opcje, ale jak już się przez niego przeklikasz, robi się lepiej. Moje dotychczasowe doświadczenie z przewozem roweru Ryanairem było bezproblemowe – szybko go nadałam i szybko odebrałam, bez żadnych szkód i problemów.

Maksymalna waga bagażu sportowego to 30 kg. Rower musi być zapakowany w torbę ochronną lub karton. Rowery elektryczne nie są dopuszczone do przewozu. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie.

Przewóz roweru Lufthansa

Z liniami Lufthansa możesz zabrać rower na pokład bezpłatnie, o ile mieści się on w twoim limicie bagażowym (np. Jeśli zgodnie z twoją taryfą przysługuje ci bagaż nadawany o wadze do 20 kg, możesz nadać bezpłatnie rower o wadze do 20 kg). Musisz jednak zgłosić przewóz rowerów do max. 24 godzin przed odlotem pod numerem telefonu +49 (0)69 – 86 799 799. 

Maksymalne wymiary (wysokość + szerokość + głębokość) wynoszą 280 cm. Lufthansa nie pozwala na przewóz rowerów elektrycznych. Po więcej informacji, odwiedź stronę internetową linii Lufthansa.

Przewóz roweru Norwegian Air

Norwegian pozwoli ci zabrać rower do samolotu o ile będzie on zapakowany w walizkę lub odpowiedni karton. Kierownica musi być ustawiona równolegle do kierownicy, pedały odkręcone, powietrze z kół spuszczone. Maksymalna waga to 23 kg. Możesz zgłosić przewóz roweru podczas rezerwacji online, w cenie 35 euro. Rowery elektryczne nie są dopuszczone.Więcej informacji na oficjalnej stronie Norwegian Air.

Przewóz roweru Widerøe

Rower powinien być zapakowany w karton lub walizkę. Jeśli nie masz kartonu, musisz zdjąć pedały, owinąć łańcuch i zębatki w ochronny plastik, zdjąć koła, ustawić kierownicę równolegle do ramy i spuścić powietrze z kół. Maksymalna waga to 32 kilo, cena przy rezerwacji online wynosi 30 euro. Rowery elektryczne nie są dozwolone. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie.

Przewóz roweru KLM

Opłata za przewóz roweru KLM jest naliczana w zależności od trasy. Zalecana jest rezerwacja z wyprzedzeniem (nie później niż 48 godzin). Rower powinien być zapakowany w karton, maksymalna waga to 23 kg a wymiary 176,5 x 23 x 101,5 cm. 

Zdemontuj pedały i spuść powietrze z kół. Kierownica powinna być wzdłuż ramy, żadne części nie powinny wystawać. Rowery elektryczne są dozwolone, o ile bateria będzie wyjęta. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Przewóz roweru SAS

Przewóz roweru jest bezpłatny, o ile mieści się w limicie wagowym do 23 kg i jeśli bagaż nadawany jest wliczony w cenę twojego biletu. Jeżeli nie jest, zapłacisz standardową opłatę za dodatkowy bagaż nadawany. Rowery elektryczne nie są dozwolone. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej.

Przewóz roweru Air Baltic

Opłata za przewóz roweru liniami Air Baltic wynosi 34,99 euros (jeśli zostanie on dodany bezpośrednio podczas rezerwacji biletu). Maksymalna waga to 25 kg, pedały muszą zostać odkręcone, kierownica ustawiona równolegle do ramy a powietrze z kół spuszczone. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie internetowej linii.

Przewóz roweru Qatar Airways

Przewóz sprzętu sportowego jest darmowy jako część bagażu nadawanego, wliczonego w cenę biletu. Maksymalna waga zależy od ceny biletu.

Rower musi być zapakowany w solidny karton, powietrze z kół musi być spuszczone, pedały odkręcone, kierownica ustawiona równolegle do ramy i przymocowana do niej. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie Quatar Airways.

Przewóz roweru United Airlines

Cena biletu jest taka sama jak cena standardowego bagażu nadawanego. Rower musi być zapakowany w walizkę lub w solidny karton, z kierownicą ustawioną wzdłuż ramy i odkręconymi pedałami. Rowery elektryczne nie są dozwolone. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Leave a Reply

7 thoughts on “Przewóz roweru samolotem – co i jak”

  1. Pingback: Flixbusem z rowerem - Wobbly Ride

  2. Pingback: Rowerem po Kirgistanie - praktyczny przewodnik - Wobbly Ride

  3. Pingback: Nawigacja na wyjazd rowerowy- najlepsze aplikacje - Wobbly Ride

  4. Pingback: Sycylia rowerem - praktyczny przewodnik - Wobbly Ride

  5. Pingback: Albania rowerem - praktyczny przewodnik - Wobbly Ride

  6. Pingback: Bułgaria rowerem - praktyczny przewodnik - Wobbly Ride

  7. Pingback: Rowerem po Bośni i Hercegowinie. Praktyczny przewodnik

en_USEnglish
Scroll to Top